Pojačana dlakavost kod žena - da li je u pitanju hormonalni poremećaj?
Prekomjerni rast dlačica (hirzutizam) pogađa između 5 i 10% žena reproduktivne dobi. Hirzutizam je klinički definiran prisutnošću prekomjernog rasta terminalne dlake (tamne, grube dlake) u područjima koja su ovisna o muškim polnim hormonima – androgenima (npr. gornja usna, brada, sredina prsnog koša, gornji i donji dio trbuha, nadlaktice, gornji i donji dio leđa te unutarnji dio bedara/stražnjica) u kojima žene obično imaju malo ili nimalo dlačica.
Postoji nekoliko drugih stanja koja su karakterizirana generaliziranim ili “pretjeranim” rastom dlaka koja ne predstavljaju hirzutizam i ne zahtijevaju biokemijsku procjenu serumskim androgenima:
• Vellus (lanugo) dlaka – meka, nepigmentirana dlaka neovisna o androgenima koja prekriva cijelo tijelo fetusa ili novorođenčeta. Također se može vidjeti kod žena s poremećajima koji uključuju anoreksiju nervozu.
• Hipertrihoza – pretjerani rast dlaka neovisnih o androgenima, koje su vellusne i istaknute u neseksualnim područjima, a najčešće su obiteljske ili uzrokovane sistemskim poremećajima (hipotireoza, anoreksija nervoza, pothranjenost, porfirija i dermatomiozitis) ili oralnim lijekovima (fenitoin, penicilamin, diazoksid, minoksidil ili ciklosporin).
• “Neželjene dlačice” – ovaj izraz se odnosi na bilo koju dlakavost (obično na licu) koju pacijent smatra smetajućom. Međutim, te dlake obično nisu tamne terminalne dlake, već svijetle, nepigmentirane dlake. Ni ovakav tip dlačica nije znak viška androgena.
Najznačajnije je procijeniti imamo li uopće hirzutizam. Da bismo to utvrdili, koristimo Ferriman-Gallwey skalu.
Kod pacijentica kod kojih utvrdimo da imaju hirzutizam potrebno je hormonalno ispitivanje koje na početku uključuje ukupni testosteron, 17 OHP i DHAE. U zavisnosti od rezultata prve faze obrade, naknadno proširujemo dijagnostičku obradu i na druge hormone, kao i na radiološka snimanja (ultrazvuk, CT ili MR).
Postoji veliki broj stanja koja uzrokuju hirzutizam. Najčešći uzrok je sindrom policističnih jajnika. Jako je važno ne proglasiti odmah na početku hirzutizam kao posljedicu PCOS-a, jer se u pozadini mogu kriti opasnija stanja, kao što su tumori koji luče androgene, kongenitalna adrenalna hiperplazija i Kushingov sindrom. Također, kao uzroci mogu biti ovarijalna hipertekoza, hiperprolaktinemija, teška forma inzulinske rezistencije, kao i neki lijekovi (testosteron, DHAE).
Liječenje hirzutizma obuhvaća kombinaciju kozmetičkih mjera, promjena životnog stila i farmakološke terapije. Kozmetičke mjere uključuju fizičko uklanjanje postojećih dlačica. Promjena nezdravih životnih navika, kao što su konzumacija rafiniranih šećera, gojaznost, neaktivnost, neprimjereno izlaganje naporu u fitnes centrima i zloupotreba lijekova na bazi testosterona, smanjit će mogućnost nastajanja novih dlačica.
Farmakološke mjere obuhvaćaju kontraceptivnu terapiju, antiandrogene (spironolakton, finasterid, flutamid) i kombinaciju ove dvije vrste lijekova.
Imate pitanje u vezi članka?
Popunite kratku kontakt formu i očekujte moj odgovor. Konsultacije na ovu temu su moguće do 24.12.2024.