Ozempik: Sve što trebate znati o njegovoj upotrebi i djelovanju
Šta je Ozempik?
Ključni sastojak Ozempika je semaglutid, koji spada u skupinu lijekova koji se nazivaju dugodjelujući GLP-1 agonisti. GLP-1 je fiziološki hormon sa višestrukim djelovanjem u regulaciji glukoze i apetita, kao i djelovanjem na kardiovaskularni sistem.
Kako djeluje Ozempik?
Dejstvo na koncentraciju glukoze i apetit specifično se ostvaruju preko GLP-1 receptora u pankreasu i mozgu. Semaglutid smanjuje koncentraciju glukoze u krvi tako što stimuliše izlučivanje insulina i smanjuje izlučivanje glukagona kad je koncentracija glukoze u krvi visoka. Mehanizam snižavanja koncentracije glukoze u krvi takođe uključuje i blago odloženo pražnjenje želuca u ranoj postprandijalnoj fazi.
Semaglutid djeluje i centralno, smanjujući apetit te i na taj način smanjuje tjelesnu masu i količinu masnog tkiva smanjenjem unosa energije. Osim toga, semaglutid smanjuje želju za masnom hranom.
Semaglutid je imao povoljan efekat na vrijednost lipida u plazmi, snižava sistolni krvni pritisak i smanjuje inflamaciju, ublažava razvoj ateroskleroze sprečavanjem progresije plaka aorte i smanjenjem inflamacije plaka.
Za šta se koristi Ozempik?
Ozempik se koristi u terapiji šećerne bolesti tip 2. Posebno je efikasan kod dijabetičara koji su gojazni te kod onih koji imaju povišen kardiovaskularni rizik ili već neko manifestno kardiovaskularno oboljenje.
Također je ušao i u vodiče kao terapija za liječenje gojaznosti kod pacijenata sa BMI>30 kg/m2 ili kod pacijenata sa BMI>27 kg/m2 a koji imaju povišen kardiovaskularni rizik a koji nisu uspjeli postići preporučenu tjelesnu masu sa adekvatnom ishranom i promjenom životnog stila.
Kako se koristi Ozempik?
Ozempik se koristi u obliku injekcija koje se daju subkutano jednom sedmično ili u obliku tableta koje se koriste svaki dan. Tablete se koriste 30 minuta prije prvog obroka ujutro. Početna doza injekcija Ozempika je 0,25 mg koja se daje prve 4 sedmice, a onda se povećava doza po uputama doktora. Ukoliko se propusti dati injekcija Ozempika u predviđeni dan, treba dati što prije u narednih 5 dana tako da se ostavi razmak od barem 2 dana do iduće doze.
Ko ne smije koristiti Ozempik?
- Pacijenti koji su alergični na aktivnu ili neku od pomoćnih supstanci
- Osobe s dijabetesom tipa 1
- Osobe koje su preboljele upalu gušterače,
- Osobe s prethodnom dijagnozom medularnog karcinoma štitnjače, medularnog karcinoma u porodici ili MEN 2,
- Trudnice i dojilje
Koja su neželjena dejstva Ozempika?
Bolovi u trbuhu, zatvor, proljev, mučnina, povraćanje, smanjen apetit, nadutost, žgaravica, holelitijaza, umor, glavobolja, nazofaringitis, nizak pritisak, alopecija, kožni osip, urtikarija, pogoršanje dijabetičke retinopatije, krvarenje i staklasto tijelo.
Na šta da obratite pažnju dok koristite Ozempik?
- Obavijestite zdravstvene radnike da koristite Ozempik. Ovo uključuje vaše doktore, medicinske sestre, farmaceute i stomatologe.
- Slijedite ishranu i plan vježbanja koji vam je dao ljekar.
- Kontrolišite laboratorijske nalaze koje vam preporuči doktor (šećer u krvi, HbA1c, urin, lipidni status, AST, ALT, GGT, kreatinin).
- Budite oprezni kod konzumacije alkohola.
- Ukoliko povraćate ili imate dijareju koja ne prolazi, morate izbjegavati dehidraciju. Obratite se svom ljekaru da saznate šta da radite. Dehidracija može dovesti do niskog krvnog pritiska ili do novih ili pogoršanih problema s bubrezima.
- Nemojte dijeliti pen ili kartridž s drugom osobom čak i ako je igla promijenjena. Dijeljenje ovih uređaja može prenijeti infekcije s jedne osobe na drugu.
- Ako planirate da zatrudnite, razgovarajte sa svojim ljekarom. Možda ćete morati prestati uzimati ovaj lijek najmanje 2 mjeseca prije trudnoće.
Da li je Ozempik siguran za korištenje?
Ozempik predstavlja zvanični lijek koji je prošao sva naložena ispitivanja te je siguran za primjenu kod pacijenata koji imaju indikaciju za uključenje. Liječenje semaglutidom pokazalo je održana, statistički superiorna i klinički značajna smanjenja HbA1c i tjelesne težine. Klinički i neklinički podaci ne ukazuju na posebne rizike za ljude na temelju konvencionalnih ispitivanja sigurnosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza ili genotoksičnosti.
Imate pitanje u vezi članka?
Popunite kratku kontakt formu i očekujte moj odgovor. Konsultacije na ovu temu su moguće do 24.12.2024.