fbpx

Dr Boris Ilić

Gubitak kose: Kada je potreban endokrinološki pregled?

Gubitak kose (alopetia) je uobičajena klinička tegoba koja je manifestacija širokog spektra poremećaja. Iako se uzrok gubitka kose lako dijagnosticira, dijagnoza može biti izazovna.

Procjenjuje se da će više od 50 posto žena doživjeti primjetan gubitak kose. Endokrinološki najznačajniji gubitak kose kod žena je gubitak kose po ženskom uzorku (FPHL).

Obično se češće javlja nakon poroda, u perimenopauzi i menopauzi, zbog načina na koji se tretira kosa ili kao posljedica kemoterapije.Stanje je karakterizirano progresivnim gubitkom terminalnih dlaka na prednjem dijelu i tjemenu vlasišta, što rezultira vidljivim smanjenjem gustoće kose.

Usporava se ciklus rasta dlake i produljuje faza mirovanja, što dovodi do progresivnog stanjivanja od vrha vlasi na cijelom vlasištu, s najvećim gubitkom na tjemenu. Neke žene zadrže većinu svoje kose na prednjem dijelu, ali velika većina kaže da je tanja nego što je bila.

Stepen gubitka kose kod žena klasificira se na osnovu Ludvigove skale koja ima 3 stepena:


Faza 1 (rano prorjeđivanje kose): Karakterizira je širenje razdjelne linije kose duž središnjeg dijela vlasišta. Možda ćete primijetiti nešto manji volumen kose općenito, ali linija vlasišta ostaje nepromijenjena.


Faza 2 (progresivno stanjivanje): Tijekom ove faze, gubitak kose postaje vidljiviji. Početni dio se dalje širi, a stanjivanje napreduje prema tjemenu. Kosa bi se mogla činiti tanjom na dodir. Možda neće držati frizuru tako dobro kao prije, a žene mogu primijetiti da više kose opada prilikom četkanja ili tuširanja.


Stadij 3 (uznapredovali gubitak kose): Ovo predstavlja najtežu razinu gubitka kose. Dolazi do značajnog stanjivanja u cijelom vlasištu, uz primjetno smanjenje ukupne gustoće kose. U nekim slučajevima može doći do potpune ćelavosti u frontalnom području vlasišta.

Ključne uloge imaju odnosi testosterona, estrogena i genetike, ali još uvijek nije ustanovljeno u kojoj mjeri oni doprinose nastanku ženskog tipa gubitka kose.

Pacijentice s poremećajima koji dovode do suviška testosterona (npr. sindrom policističnih jajnika, hipertekoza jajnika, tumori koji izlučuju androgene u nadbubrežnoj žlijezdi ili jajniku, gojaznost) mogu razviti ranu pojavu FPHL kao značajku ovih bolesti. Međutim, razine androgena su normalne u većine pacijentica s FPHL, što ukazuje da naše razumijevanje patogeneze ovog poremećaja ostaje nepotpuno.

U nizu pacijentica s umjerenim do teškim FPHL-om, laboratorijski dokazi za povišeni testosteron bili su prisutni u samo 39%.

Dijagnoza se uspostavlja pregledom kod endokrinologa i dermatologa, dermatoskopijom, biopsijom vlasišta, a od hormonalnih pretraga u inicijalnoj fazi preporučuju se nalazi testosterona i DHEAS-a.


Gubitak kose po ženskom tipu (FPHL) obično napreduje tijekom vremena, što rezultira smanjenjem gustoće kose na zahvaćenim područjima vlasišta. Primarni ciljevi tretmana su smanjiti dodatni gubitak kose i potaknuti ponovni rast terminalnih dlaka. Odgovori na tretman variraju, u rasponu od bez učinka, do ograničenog poboljšanja daljnjeg gubitka kose, do različitog stupnja ponovnog rasta kose.

Povoljan odgovor može se smatrati prestankom progresije gubitka kose i poboljšanjem gustoće kose koja je kozmetički zadovoljavajuća za pacijenticu.

Poželjno je rano započeti liječenje, prije razvoja opsežnog gubitka kose, s obzirom na mogućnost nepotpunih odgovora.

Obično je potrebno najmanje nekoliko mjeseci liječenja da bi se postigli početni klinički znakovi odgovora, a učinkovita farmakološka terapija obično se mora nastaviti na neodređeno vrijeme kako bi se održalo poboljšanje.

Od farmakološke terapije preporučujemo topikalni minoksidil za liječenje svih pacijentica sa ženskim tipom gubitka kose (FPHL). U usporedbi s drugim intervencijama, lokalni minoksidil ima najjače dokaze o učinkovitosti i općenito se dobro podnosi. Također obično propisujemo oralne antiandrogene agense (obično spironolakton). U terapiju još možemo uvesti finasterid i ciproteron acetat, PRP injekcije, lasersku terapiju niske jačine ili kao krajnju mjeru transplantaciju kose.

Iako gubitak kose sam po sebi nije opasan, žene s gubitkom kose obično su vrlo uznemirene promjenama u svom izgledu, što se može negativno odraziti na samopouzdanje i društveni život. Kao zdravstveni profesionalci, trebamo ovom problemu posvetiti odgovarajuću pažnju.

Imate pitanje u vezi članka?

Popunite kratku kontakt formu i očekujte moj odgovor. Konsultacije na ovu temu su moguće do 24.12.2024.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Najnoviji članci

Primajte endokrinološke savjete direktno u Vaš inbox

Popunite kratku kontakt formu i prijavite se na endokrinološki newsletter!